Święto liczby PI

liczba pi
  1. Święto liczby π – 14 marca – datę tą w Ameryce zapisujemy jako „3.14”, czyli najpowszechniej stosowane rozwinięcie dziesiętne – π ≈ 3,14. Tego samego dnia urodził się Albert Einstein. 
  2. Liczba π definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy. Znajduje szerokie zastosowanie w matematyce i fizyce, np. występuje we wzorze na objętość kuli i pole koła. 
  3. Bywa nazywana stałą Archimedesa z powodu zasług, jakie odniósł Archimedes z Syrakuz, który był jednym z pierwszych badaczy własności oraz znaczenia liczby Pi w matematyce. Ludolfiną bywa nazywana z kolei w uznaniu dla Ludolpha van Ceulena, który stał się sławny dzięki przedstawieniu tej liczby z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.
  4. Symbol π został wprowadzony przez walijskiego matematyka Williama Jonesa w roku 1706 i jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, co oznacza obwód.
  5. Z okazji święta liczby pi tworzone są opowiadania i wierszyki, w których długość każdego kolejnego słowa równa jest kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi.

Oto przykład takiego wierszyka:

„Raz w maju, w drugą niedzielę

Pi liczył cyfry pan Felek.

Pomnożył, wysumował,

Cyferki zanotował,

Ale ma ich niewiele…”

Może i ty spróbujesz swoich sił i stworzysz wierszyk według tych zasad? Jeśli ci się uda wyślij do nas, a powiesimy go w naszej Poradni.

  • Obwód podstawy piramidy Cheopsa, podzielony przez jej podwójną wysokość, pozwala uzyskać liczbę Pi, czyli 3, 1415.
  • Liczba pi z dokładnością do miliona miejsc po przecinku: https://www.math.edu.pl/pobierz/pi.txt
  • Najdłuższy w Polsce tak zwany „żywy łańcuch rozwinięcia liczby Pi”, został pobity w Warszawie, dokładnie na bulwarach nad Wisłą. Utworzyło go 627osób, które trzymały w dłoniach karteczki z kolejnymi cyframi. Tym sposobem udało się utworzyć pomiędzy dwoma mostami „żywy łańcuch”.
  • Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku, składających się na liczbę π, pobił 60 – letni Japończyk, zapamiętując aż 100. 000 liczb. Na ten wyczyn potrzebował on 16 godzin.
  •  Naukowcy badający istnienie istot pozaziemskich wysłali w kosmos drogą radiową wiadomość, w której znajduje się między innymi wartość liczby Pi. Naukowcy wierzą, że istoty żyjące w kosmosie (o ile takie są) znają tę liczbę i odczytują komunikat.

Stwórz własną mandalę liczby pi.

mandala liczby pi
Skip to content