Epidemia koronawirusa w każdym wywołuje lęk, stres i niepewność u każdego. Dzieci silnie je odczuwają, chociaż każde inaczej radzi sobie z takimi emocjami. Gdy zamknięto szkoły, odwołano wydarzenia i odizolowano ich od rówieśników, bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia i miłości najbliższych. Jak pomagać dzieciom w tym trudnym czasie – podajemy kilka porad:

  1. Bądź spokojny

Rodzice powinni spokojnie rozmawiać ze swoimi dziećmi o koronawirusie. Ważne, aby uprzedzić dziecko, że któreś z Was w pewnym momencie może mieć objawy, które często są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Rodzice powinni zachęcać dzieci, aby informowały ich, kiedy nie czują się dobrze lub gdy boją się wirusa. Dzięki temu będzie można jak najszybciej im pomóc. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem przebiega na ogół łagodnie, szczególnie u dzieci i młodzieży.

Warto przypomnieć, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy i zostać w domu.

  1. Trzymaj się harmonogramu

Polecane jest stworzenie harmonogramu dnia, który obejmuje zarówno czas na naukę, zabawę, możliwość kontaktu telefonicznego z przyjaciółmi, a także czas „wolny od technologii” i czas na prace domowe. Musimy zastanowić się, co dla nas jest ważne i zbudować strukturę, która będzie to odzwierciedlała. Dużym wsparciem dla naszych dzieci będzie zapewnienie przewidywalności i świadomości, kiedy powinny się uczyć lub pracować w domu,
a kiedy mogą się bawić i mieć czas „dla siebie”.

Dzieci można zaangażować w przygotowanie planu dnia. Dajemy im wtedy możliwość zastanowienia się nad czynnościami, które chciałyby wykonywać i wspólnie pracujemy nad ostatecznym kształtem harmonogramu.

  1. Pozwól dziecku odczuwać emocje

Wraz z zamkniętymi placówkami edukacyjnymi, odwołano szkolne przedstawienia, koncerty, mecze i zajęcia, w których dzieci na co dzień uczestniczyły. Wspieraj i okaż zrozumienie dla ich smutku i złości z powodu strat, których doświadczają. Pozwólmy dzieciom na emocje, dla nich to poważne problemy. Najlepszym rozwiązaniem będzie okazywanie empatii i wsparcia.

  1. Sprawdź, jakie informacje o koronawirusie docierają do Twoich dzieci

W mediach krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa. Dowiedz się, co Twoje dziecko już wie, co usłyszało i co uważa za prawdę. Nie wystarczy podać dziecku faktów, ponieważ – jeśli uznało za prawdę coś co usłyszało wcześniej i połączy to z nowymi informacjami od Ciebie, to może czuć się zaniepokojone i może dojść do nieporozumienia. Jeśli dzieci mają pytania, na które nie znasz odpowiedzi, możecie wspólnie odwiedzić strony internetowe wiarygodnych instytucji państwowych lub organizacji np. ministerstwo zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny.

  1. Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu

W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a znajdywaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć ponure myśli i zrelaksować się. Można spędzać czas na wspólnej zabawie, razem przygotowywać posiłki. Nastoletniemu dziecku daj trochę swobody, jeśli chodzi o czas spędzony z telefonem i na mediach społecznościowych. Dostęp ten jednak nie powinien być nieograniczony. Zapytaj dziecko, jak możecie sobie z tym poradzić? Niech zaproponuje harmonogram korzystania z telefonu i wspólnie zastanówcie się nad planem dnia.

  1. Kontroluj swoje zachowanie

Dorośli są także zaniepokojeni sytuacją związaną z koronawirusem. Jednak ważne, by rodzice zrobili wszystko, co w ich mocy, aby nie dzielić się z dziećmi swoimi lękami i nie okazywać obawy. Starajmy się powstrzymywać emocje. Pamiętajmy, że to rodzice zapewniają swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Nawet, jeśli odczuwają niepokój, nie mogą pozwolić, aby udzielił się on dzieciom.

 

“Jak radzić sobie z agresją u dzieci”

 

“Jak motywować ucznia do pracy?”

 

Skip to content