Jak namówić nasze pociechy, aby polubiły tę aktywność?

Warto skorzystać z porad zamieszczonych w ciekawym artykule na Interii

https://kobieta.interia.pl/dziecko/news-nie-czytasz-niedobrze,nId,4966157

 

NIE CZYTASZ? NIEDOBRZE

Nikt nie ma wątpliwości, że czytanie książek to bezmiar korzyści. Obecność lektury jest szczególnie ważna w życiu dzieci. Pamiętajmy, że mała książka buduje wielkiego człowieka. Niestety nie każdemu z książką jest po drodze. Czy można temu zaradzić? Jak zachęcać dzieci do czytania?

Daj dziecku dobry przykład – niech często widuje cię z książką. To zaprocentuje!

Jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu, dziś książka ma wielu konkurentów. O ile dzieci chętnie oglądają bajki i filmy czy grają na komputerze, o tyle nie każde lubi czytać. Co robić, a czego nie, by to zmienić? Jak zachęcać dzieci do czytania? Co jest ważne?

 

Dobry przykład i właściwe nastawienie

Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladowanie. Ich pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami są rodzice. To dlatego szalenie ważny jest przykład, jaki mama i tata dają na co dzień, także w kontekście książek.

Jeżeli maluch dorasta wśród książek, a i widzi, że rodzice czytają i lubią to robić, sięganie po nie wydaje mu się czymś naturalnym. Czytający rodzice zarażają dzieci miłością do książek.

Nie mniej ważne jest pozytywne nastawienie. Jeśli tata o książkach wypowiada się pogardliwie i mówi, że lepszy jest film, a i mamy z książką w ręku dziecko nie widzi, to nie pokocha czytania.

Dziecięca biblioteczka

Dzieci muszą otaczać się książkami. Nie powinny jednak widzieć w nich elementów dekoracyjnych mieszkania, choć bez wątpienia regał pod sufit wypełniony książkami wygląda atrakcyjnie i stylowo.

Książki przeznaczone dla dzieci powinny być ustawione tak, by młody czytelnik mógł po nie swobodnie i w każdej chwili sięgać. Dziecięcia biblioteczka powinna być dla młodego czytelnika nieustannie dostępna.

Co powinno znaleźć się w dziecięcej biblioteczce? Wiele różnych tytułów i formatów, by dziecko miało z czego wybierać. To zdecydowanie wpływa na atrakcyjność spędzania wolnego czasu z książkami. Dziecięce lektury muszą być różnorodne….

Doczytaj…

Zapraszamy na stronę Interii

Czytanie wspiera działanie mózgu na każdym etapie jego rozwoju

Wyprawy do biblioteki i księgarni

Bardzo ważne jest kupowanie dzieciom książek (np. nabywanych dzięki rekomendacjom), ale i wspólne wyprawy do księgarni. Kontakt z książkami jest ważny, tak samo jak czytelnicze wybory. Warto do tego zachęcać.

Fantastycznym pomysłem jest również korzystanie z bibliotek. Przebywanie w pomieszczeniach, które wypełniają książki, tworząc niepowtarzalną atmosferę, to przeżycie, które pielęgnuje miłość do literatury i buduje piękne wspomnienia.

Czytaj więcej na https://kobieta.interia.pl/dziecko/news-nie-czytasz-niedobrze,nId,4966157#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Skip to content