Drogi uczniu,

wybór zawodu i odpowiedniej ścieżki kształcenia, czyli szkoły ponadpodstawowej, nie jest łatwą sprawą. Z powodu epidemii, nie odbyły się w tym roku Targi Edukacyjne, nie można swobodnie  przemieszczać się i odwiedzać wybranych szkół. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, usiądź wygodnie i  spokojnie przeanalizuj posiadane informacje. To Twoje zasoby. Pracę podziel na etapy, bo jak głosi mądra sentencja „Jeśli nie wiesz dokąd idziesz, pewnie tam nie dojdziesz”.

Krok 1. – zbierz informacje o sobie.

Weź pod uwagę:

-zainteresowania,

– mocne i słabe strony,

– osiągnięcia szkolne,

– temperament,

– system wartości,

– stan zdrowia.

Gruntowna wiedza o sobie jest punktem wyjścia w procesie podejmowania decyzji.

Krok 2.- zbierz informacje o zawodach.

Nie warto poprzestawać na swoich wyobrażeniach, ponieważ często nie odpowiadają rzeczywistości i mogą być źródłem błędnych decyzji. Ciekawa nazwa zawodu lub jego popularność to zbyt mało, żeby dokonać odpowiedzialnego wyboru. Należy poszukać rzetelnych, sprawdzonych informacji. Niezwykle ważna jest znajomość podstawowych zadań i czynności wykonywanych w danym zawodzie oraz opis stanowiska pracy.

Krok 3.- uzupełnij wiedzę o szkołach ponadpodstawowych.

Jeśli szybko chcesz zdobyć uprawnienia zawodowe, przeanalizuj ofertę szkół branżowych I stopnia. Wybór technikum zapewni Ci kwalifikacje zawodowe oraz wykształcenie na poziomie średnim (zawód + matura). Liceum ogólnokształcące  będzie natomiast świetnym sposobem na przygotowanie się do studiowania, ale przemyśl starannie  wybór przedmiotów rozszerzonych czyli profil klasy. Przyszłym prawnikom przyda się historia i WOS, a lekarzom biologia i chemia.

 

Jeśli uznasz, że potrzebujesz rozmowy z doradcą zawodowym, poproś rodzica o umówienie telefonicznej konsultacji. Będzie mi miło poznać Cię i wesprzeć w planowaniu kariery.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia !

Informator o szkołach ponadpodstawowych w powiecie i ofercie edukacyjnej na rok szk. 2020/2021

Skip to content