Drodzy Rodzice

W 2020 roku Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom przypada na okres 30 maja do 7 czerwca. Jest to coroczna akcja organizowana przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Tegoroczne hasło – „Cała Polska czyta o zwierzętach”.

 

Czy warto czytać dzieciom?

Badania naukowe wykazały, że czytanie niemowlętom wpływa korzystnie na ich rozwój. Dzieci w wieku 3 lat rozumieją dwukrotnie więcej słów niż ich rówieśnicy, którym nikt nie czytał wcześniej.

Mózg człowieka we wczesnym dzieciństwie rozwija się najszybciej i tym prężniej, im lepiej       i wszechstronniej jest stymulowany. Czytając dzieciom, rozmawiając z nimi – rodzice podejmują aktywności korzystnie dla rozwój mózgu swoich pociech.

Systematyczne, głośne czytanie dzieciom jest przez nie odbierane jako ważny sygnał. Rodzic poświęca im czas, są zatem ważne. W ten sposób buduje się u nich m.in. poczucie własnej wartości i rozwijają się kompetencje społeczne – fundamentalne z punktu widzenia późniejszych relacji z innymi ludźmi. Czytając dziecku, rodzice (dziadkowie) zmniejszają jego podatność na lęk. Sprawiają, że malec czuje się bezpieczny.

 

Jakie korzyści z czytania wynikają dla młodzieży i ludzi dorosłych ?

Neuronauka podkreśla, że z umiejętnością tzw. głębokiego czytania (które pozwala na rozumienie bardzo skomplikowanych tekstów) oraz nawykiem częstego sięgania po książki powiązane są takie kompetencje jak: myślenie krytyczne, analityczne i umiejętność trafnej argumentacji. Osoby chętnie czytające dla przyjemności lepiej rozumieją zachowanie innych ludzi są bardziej empatyczne, lepiej radzą sobie w sytuacjach trudnych i lepiej odnajdują się na wymagającym rynku pracy.

 

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”- Umberto Eco.                                                                                                            

 

 

Przydatne linki:

Fundacja Powszechnego Czytania – www.fpc.org.pl (można tam znaleźć m.in. listę książek rekomendowanych różnym grupom wiekowym);

Fundacja ABCXXI – www.calapolskaczytadziecion.pl (m.in. Złota Lista Książek)

Rodzinne czytanie.pl

www.granice.pl

 

 

 

 

 

Skip to content